תסמינים למחלת האלצהיימר

לא כל שכחה או בלבול  היא אלצהיימר אלה מס תסמינים יחדיו יכולים  להעיד על בעיית זיכרון ויש ליפניות לבדיקה ואבחון עם פסיכוגריאטר.

1. אובדן זיכרון

אובדן זיכרון הוא אמנם תופעה אופיינית להזדקנות נורמלית, אך הוא יכול להיגרם גם כתוצאה מלחץ, חרדה או דכאון. אובדן זיכרון הנגרם ממחלת האלצהיימר מתבטא בשכחה של מה שקרה לפני רגע, מה שבדיוק נאמר וחזרה על דברים. התסמין הזה נובע מהמחלה והוא אינו עקבי, אנשים יכולים לשכוח שם מסוים היום ולזכור אותו מחר.

2. תנודות חדות במצב הרוח

במקרים רבים, הסובלים מאלצהיימר נוטים להפגין עצבנות וקוצר רוח. רגשות אלה עולים בסובלים מהמחלה עקב הבלבול הרב שהם חשים, כאשר הם מנסים להכניס קצר הגיון בעולם שכבר לא תמיד נתפס אצלם כהגיוני. בנוסף, אותו אדם תלוי יותר ויותר בגורמי סיעוד, עובדה שרק מוסיפה למצב הרוח הרע.

3. כושר שיפוט לקוי

אנשים שסובלים ממחלת האלצהיימר לעיתים קרובות יחליטו החלטות שנדמות לעיתים כחסרות הגיון או אחריות, כמו למשל לבישת מעיל חם בקיץ או יפגינו חוסר יכולת לזהות סכנה. אחד הסימנים הראשונים לכושר השיפוט הלקוי הוא חוסר זהירות עם כסף, נתינת סכומים גדולים לאנשים זרים, או סירוב לשלם עבור שירות מסוים.

4. בעיות כספיות

ככל שהמחלה מתקדמת, לסובלים בה יש קושי הולך וגובר לחשיבה מופשטת, הכוללת מספרים ומתמטיקה. אין סיבה לדאגה אם מדובר בתשלום חשבונות שנשכח, אבל אם האדם מתקשה לחשב עודף, להבין כמה הוא אמור לשלם או בכלל להבין מה מסמלים המספרים, כדאי לבדוק את העניין בדחיפות.

5. קושי במשימות מוכרות

לאדם הסובל מאלצהיימר יהיה קשה לבצע או לסיים פעולות אותן נהג לבצע באופן קבוע. למשל, אישה שכל חייה בישלה תבשילים נפלאים במטבח, לא תצליח פתאום לטרוף ביצה, או אפילו לבצע פעולות יום יומיות כמו קשירת נעליים.

6. בעיה בתכנון ופתרון בעיות

בשלבים מתקדמים של המחלה נוצרת בעיה לעקוב אחר סדר פעולות, או לתכנן אותן. אין צורך לדאוג אם מוצר אחד מרשימת הקניות נשכח, אך אם האדם מתקשה להכין רשימה ולעקוב אחרי כולה, או לעקוב אחרי הוראות של מתכון, כדאי לגשת לרופא.

7. אובדן חפצים שונים

אחת התופעות הנפוצות ביותר בקרב הלוקים באלצהיימר היא מציאת מפתחות הבית במקפיא, שלט הטלוויזיה במגירת הגרביים וכדומה. אין מדובר בקושי להיזכר איפה הנחנו את המפתחות, זה קורה לכולנו, אלא בהימצאות המפתחות במקומות משונים וחסרי הגיון. במקרים רבים האדם הסובל גם יתחיל לחשוד כי הקרובים לו מחביאים את החפצים שלו.

8. בלבול בזמנים ומקומות

סובלים רבים מהמחלה מתקשים לזכור איפה הם גרים, איזה יום היום ואפילו באיזו עונה אנו נמצאים כעת. במקרים מסוימים, תקופות של דקות ספרות ידמו להם כמו שעות ארוכות, תחושה שגורמת להם להאמין כי בן זוגם נעדר זמן רב מהצפוי או שאחד הנכדים לא ביקר אותם שנים רבות. כל תפיסת הזמן נפגמת בעקבות האלצהיימר.

9. קושי לתקשר

תופעה מוכרת היא אובדן כישורי השפה של הסובל מהמחלה. לעיתים הדובר יעצור באמצע המשפט ולא ידע איך להמשיך, בעקבות ניתוק מילים שונות מהמשמעות שלהן. הסובל מהמחלה עלול לקרוא לדברים בשמות של דברים אחרים, להמציא מילים ולהשתמש במילים מוכרות שוב ושוב. במקרים מסוימים האדם אפילו חוזר לדבר בשפת האם שלו.

10. שוטטות חסרת מטרה

למרבה הצער, כ-60% מחולי האלצהיימר נוטים לקום וללכת, לשוטט ללא מטרה וללכת לאיבוד. תופעה זו נגרמת עקב חוסר המנוחה, הפחד, אובדן תחושת הזמן, אי היכולת לזהות מקומות מוכרים או אנשים קרובים ותחושת חרדה. במקרים מסוימים האדם יעזוב את ביתו באמצע הלילה כדי לחפש שירותים או משהו לאכול, או כדי להגיע לעבודה ממנה פרש לפני 20 שנים.

11. חזרתיות בדיבור ובפעולות

חזרה תכופה על מילים, משפטים, שאלות או פעולות היא אחת התופעות השכיחות ביותר אצל הלוקים באלצהיימר. חזרתיות זו נובעת בדרך כלל מהצורך לשמור על כמה דברים אותם החולה מסוגל לזהות, כדי להעניק לו תחושת בטחון.

12. קושי חזותי ומרחבי

במקרים מסוימים הלוקים באלצהיימר סובלים מבעיות ראייה שונות מאלה האופייניות לגיל מבוגר. החולה יתקשה לקרוא, לאמוד מרחקים, צבעים, בהירות וכדומה. מבחינה מרחבית, ייתכן כי החולה יתקשה להבדיל בין האוכל שלו לצלחת עליה או מונח, או שהוא יביט במראה ויניח כי מדובר בהמשך של החדר או באדם זר לגמרי.

13. פעולות חסרות תכלית

אם אדם הקרוב אליכם מתחיל לחזור על פעולות חסרות טעם, כמו פתיחה וסגירה של מגירות, אריזת מזוודה ופירוקה, צעידה הלוך ושוב או חזרה על דרישות ושאלות, כדאי לבחון אפשרות של אלצהיימר. המומחים טוענים כי מטרתן של פעולות אלה היא יצירת תחושת נחיצות אצל החולים. הפעולות נותנות להם תחושה שהם עסוקים ומועילים.

14. הפסקת פעילות אהובה

אחת התופעות הנפוצות אצל החולים באלצהיימר היא נסיגה והפסקה של פעילויות אהובות, בין אם מדובר בסריגה, התעמלות, נגינה או פעילויות חברתיות. הגורמים לנסיגה הם בדרך כלל חוסר היכולת לזכור איך לבצע את הפעולות, ובושה במחלה, אשר גורמת לחולים להימנע ממפגשים חברתיים.

15. קושי בזיהוי אנשים קרובים

בשלבים מתקדמים של המחלה, מתרחשת אחת התופעות הקשות ושוברות הלב ביותר. הלוקים באלצהיימר יתקשו לזהות אנשים קרובים, בין אם מדובר בבן זוג, בבנים או בנכדים. האנשים שנשכחים ראשונים הם האנשים אותם הכירו לאחרונה, לאחר מכן חברים ולבסוף בני המשפחה.

16. אובדן היכולות המוטוריות וחוש המגע

מחלת האלצהיימר יכולה לפגוע במוטוריקה העדינה, כמו למשל כפתור כפתורים או קשירת נעליים. בנוסף, קיימת לעיתים קהות בתחושה. תסמינים אלה אינם מצביעים בהכרח אל אלצהיימר, אלא יכולים להופיע בעקבות מחלות נוספות, בכל מקרה, כדאי לפנות לרופא.

17. קושי להתלבש

לחולים רבים קשה להתלבש בבוקר, עקב אובדן המוטוריקה העדינה, בלבול בבחירה בין בגדים שונים והצורך בחזרתיות. החולים ילבשו שוב ושוב את אותה התלבושת, גם אם זו לא נקייה או לא מתאימה להם יותר.

18. ארוחות לא מסודרות

במקרים מסוימים, הלוקים באלצהיימר יכולים ממש לשכוח לאכול או לשתות, בנוסף לירידה בתיאבון. במקרים אחרים, החולים שוכחים שהם כבר אכלו, ולכן אוכלים שוב ארוחות שלמות.


במידה והנכם מעוניינים בבחירת בית אבות המיועד לחולי אלצהיימר פנו אלינו
חברת "דפנה שבילי זהב"  הינה חברה הנותנת ייעוץ הוכוונה לבתי אבות בכל הארץ.
אנחנו מכירים את כל בתי האבות שיש בהם אחריות טיפולית עם כבוד ואיכות חיים.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •