רשלנות רפואית בטיפול בקשישים

בשל המודעות ההולכת וגוברת בקרב מטופלים, יותר ויותר אנשים מודעים לנושא הרשלנות הרפואית ובכללם גם אוכלוסיית הקשישים וכך יוצא שהם פוגשים במערכת הרפואית בתדירות גבוהה יותר. לפיכך, גם הסיכוי שהם יפגעו מרשלנות רפואית, הוא משמעותי יותר.

 

לא מדובר בכל הרופאים, ישנם המבצעים את עבודתם נאמנה, אולם ישנם גם רופאים אשר נוטים לייחס את כל הבעיות הבריאותיות מהן סובלים הקשישים, לגילם המבוגר, כלומר הם רואים בבעיות שלהם מחלות זקנה. לכן, כאן גוברים הסיכויים לרשלנות רפואית. הקשישים אינם מטופלים כנדרש, מאובחנים מאוחר מידיי, אינם זוכים לטיפול המתאים, מה שעלול לגרום לנזקים בצורה הרת אסון. קשישים סובלים מבעיות רפואיות הייחודיות לגילאים המתקדמים נתונים לסכנות אליהן לא נתונים צעירים, וכאשר לא מתייחסים לבעיות הללו כראוי, אזי מדובר ברשלנות רפואית.

 

השוני ביחס הרפואי לקשישים

נדמה כי מערכת הבריאות מתייחסת בצורה שונה לאוכלוסייה המזדקנת ולאוכלוסייה הצעירה. למעשה ניתן לומר, כי מערכת הבריאות ובאופן לא רשמי, איננה טורחת לאתר את הבעיות מהן סובלים הקשישים ולהעניק להם טיפול מתאים. מה שמנחה את המערכת הרפואית, שבין כה וכה לא נשאר לקשיש הרבה זמן לחיות, ולפיכך, אין שום צורך להשקיע בו, בין אם מדובר במשאבים ובין אם מדובר בזמן. לעומת זאת, האוכלוסייה הצעירה זוכה לטיפול הטוב ביותר שניתן.

 

מהם מקרי הרשלנות הרפואית הרלבנטיים לקשישים?

מדובר בטווח נרחב של מקרי רשלנות רפואית בקשישים. למשל: כאשר הרופא אינו מציג בפני הקשיש את הסיכונים הצפויים בעקבות הליך רפואי ואיננו טורח לפרט בפניו באשר לאלטרנטיבות אחרות. כשהרופא אינו מתייחס להיסטוריה המשפחתית של הקשיש, להיסטוריה של הקשיש עצמו, כמו מחלות בהן חלה, וטיפולים רפואיים אותם עבר ובצורה זו אין לדעת אם הקשיש נמצא בקבוצת סיכון. לעיתים הרופאים נוטים לזלזל בקשישים כאשר אלה מתלוננים על כאבים ואינם עושים ככל שביכולתם על מנת לאתר סימפטומים פיזיים.

 

הזנחה קטלנית

כמו כן, רופאים רבים לא מפנים את הקשישים לבדיקות הנדרשות. ייתכן פענוח בדיקות הנחשב כרשלני, מה שמביא לידי כך שהרופא לא אבחן נכונה את הקשיש. בנוסף, בקרב אוכלוסיית הקשישים, ישנה נטייה לא לאבחן בכלל, או לאבחן באיחור. לעיתים רבות מדובר באבחון שגוי, ולכן, מצבו של הקשיש הולך ומתדרדר, והוא לא זוכה לטיפול המתאים. ישנה גם רשלנות הקשורה לטיפול התרופתי הניתן על ידי הרופא, טיפול שאיננו מתאים לקשיש, אולי המינון שגוי ולעיתים לא נבדקת האפשרות שהקשיש רגיש לתרופות אותן הוא נוטל. הנושא האחרון נוגע לעובדה שהרופאים אינם מזמינים את הקשישים למעקבים תקופתיים ומפנים אותם לבדיקות הנדרשות.

 

הפנייה לעו"ד

בשל העובדה שמערכת הבריאות איננה מתייחסת שווה בשווה לקשישים וצעירים, כאשר פונים לבית המשפט, באמצעות עו"ד מומחה בתחום, כל מי שמייצג את הקשיש בין אם זה הקשיש עצמו, משפחתו או עורך הדין, הם ינסו להוכיח בפני בית המשפט כי הרשלנות הרפואית נובעת מזלזול, בכל הקשור לטיפול הרפואי הניתן לקשיש.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •