צוואה ככלי תרפויטי

מהי צוואה?

צוואה היא מסמך משפטי המבטא את רצונו האחרון של אדם בנושא קניינו המוחשי או הרוחני. המילה צוואה מעוררת בכולנו חרדה קיומית, מאחר והיא מעמתת אותנו עם הידיעה כי מותנו הוא הדבר הוודאי היחידי בחיים. עם זאת, בגילאים שונים החרדה כתגובה לעימות עם נושא ה צוואה היא שונה. בגילאים הצעירים החרדה ממוות היא גדולה, אך המוות 'לא נתפס'. צעירים רבים עושים הכחשה של המוות או לפחות הדחקה של הנושא מהמודע שלהם. אנשים באמצע חייהם מתמודדים עם מחלות וקשיים כלשהם מפנימים את היותו של המוות כחלק מהחיים, אך עדיין מדחיקים את הנושא. אנשים מבוגרים לקראת סוף חייהם לא יכולים להותיר לעצמם ברוב המקרים להדחיק או להכחיש את המוות, ועליהם להתמודד עם הרעיון באופן מוחשי.

בניגוד למה שנהוג לחשוב, בקרב מבוגרים המילה צוואה לא מעוררת חרדה כבגילאים הצעירים יותר, אלא משמשת פלטפורמה לשיח עצמי על נושא המוות, כמו גם זהו כלי משפטי שדואג להגשמת זכותו של האדם על רכושו. מאחר וצוואה היא הוראה מפורשת של האדם על ארגון וחלוקת רכושו, מגולם בה אקט תרפויטי- האדם מתארגן ממשית לקראת מותו. הארגון הממשי יכול להקדים או לבוא בהתאמה עם הארגון הנפשי לקראת סוף החיים. אי לכך, הערך של עריכת צוואה בגילאים המבוגרים הוא עצום. הצוואה מסייעת לאדם להתמודד עם וודאות מותו, מעלה את תחושת השליטה של האדם על חייו שנותרו, מרגיעה אותו שייעשה כרצונו לאחר מותו, ולא ייגרם חלילה עוול שהוא לא מעוניין בו, והיא גם מסדירה סכסוכים משפחתיים עתידיים.

כיצד עורכים צוואה?

צוואה ניתנת לעריכה בארבעה אופנים עיקריים: ניתן לכתוב צוואה בכתב יד בתוספת של חתימת המוריש, תאריך חתימה וחתימה של שני עדים. בנוסף, ניתן לחתום על צוואה בפני עורך דין ושני עדים. צוואה זו יכולה להיות מודפסת. מעבר לכך יש אפשרות גם לחתום על צוואה בפני רשות, או לומר אותה בעל פה בנוכחות שני עדים בתנאים של סכנת חיים.

רצוי להתייעץ עם עו"ד צוואה במידה והאדם רוצה לערוך צוואה, על מנת לוודא שעריכת הצוואה נעשית כדין, ולמנוע מצבים בהם טוענים כלפי הצוואה שאינה כשרה.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •