פתרונות דיור לגיל הזהב - יתרונות וחסרונות

על אף שמו המזהיר והמוזהב של הגיל המבוגר (מאוד) מבחינות רבות זה אינו גיל זהב אלא גיל של מתכות פחות אצילות...עם זאת, למי מהקשישים שמסיבות שונות לא יכולים להמשיך לשהות בביתם  או שנדרשת נוכחותו – קבועה או חלקית  - של מטפל/ת סיעודי/ת, מוצעים כיום פתרונות דיור שניתן בהם מענה הולם לצרכיהם.

 

הבחירה באחד הפתרונות מורכבת ותלויה בפרמטרים שונים: מצב בריאותי, יכולת תפקוד, אורח החיים, מצב כלכלי, רצונות, שאיפות וציפיות.

 

לכל אחת מהחלופות יתרונות וחסרונות:

  1. שהייה בבית מאפשרת לקשיש להמשיך להתגורר בבית ובסביבה שהוא רגיל אליהם. לא נדרש שינוי מהותי וקיצוני באורח החיים. הוא יכול להמשיך לארח בבית משפחה וחברים. לא אחת נוצר קשר רגשי חם עם המטפל, אשר עצם נוכחותו נוסכת ביטחון. החיסרון הוא העדר יכולת להיפגש עם מספר רב של אנשים ואי אפשרות להרחיב את חוג המכרים. לא מעט מהקשישים סובלים גם מהעדר ביקורים של בני משפחתם וחשים תחושת בדידות.
  2. דיור מוגן מאפשר ליהנות ממגוון שירותים. הקשיש אינו תלוי רק בעוד סיעודי או בבני המשפחה. הטיפול, ההשגחה, הפיקוח, המעקב והבקרה מהווים ערובה לכך שצרכיו של הדייר הקשיש המוגן ימולאו בקפידה. בדיור מוגן ניתן לשמור על מידה רבה של עצמאות ולהכיר אנשים חדשים. מסופקות ארוחות סדירות, נשמרים ניקיון והיגיינה וניתן לשמור על מידה רבה של עצמאות. יש מרכזים של דיור מוגן שבהם מוצעת פעילות חברתית ותרבותית ענפה ומגוונת
  3. החלופה המועדפת על משפחות רבות בהינתן אי אפשרות להמשיך להתגורר בבית היא להעביר את מי מיקיריהן אל בית אבות. השירותים הנדרשים ניתנים באינטנסיביות מועצמת בגלל מצבו הגופני והנפשי של הקשיש הסיעודי. אין בבית אבות מרחב פרטי רחב יחסית כמו בדיור מוגן, עם זאת בבית אבות מסופקים כל השירותים הבסיסיים החיוניים. יש בתי אבות שמציעים שירותים נוספים בתשלום.

שיקולים לבחירת מיקום מועדף

סביר להניח כי השיקול המרכזי בבחירת פתרון הדיור המועדף הוא טובת הדייר ורווחתו. עם זאת, בעיקר במקרים שבהם מדובר באדם ששיקול דעתו לוקה בחסר (אם לנקוט לשון המעטה זהירה ומכבדת) או שמצבו הגופני מגביל אותו מאוד, עשויה משפחה להעדיף את החלופה הקרובה יותר מבחינה גיאוגרפית למקום מגוריה, בעיקר כדי להקל עליה בביקוריה התכופים בבית האבות.

 

על מנת להתאים את פתרון הדיור המיטבי תוך שקלול כל הנתונים והשיקולים, חשוב ומומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע בתחום הסיעוד, אשר עשויים – במידה שתרצו ותהיו מוכנים לשלם על כך- ללוות אתכם באופן אישי וצמוד בתהליך בחירת מקום הדיור הטוב ביותר עבור יקירכם.

 

חשוב להבין, כי אף שלרצון הטבעי והחופשי של האדם יש חשיבות וקדימות גם בגיל הזהב, יש אילוצים ומגבלות המחייבות לא פעם התערבות של אנשי מקצוע. רצוי ומומלץ להסתייע בהם ככל שנדרש.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •