חשיבות ביטוח רפואי לעובדים זרים

עובדים זרים ממדינות שונות מועסקים במשק הישראלי, החל בענפי הבנייה והחקלאות ועד לסיעוד. אנשים אלו אינם נמנים על אזרחי ישראל ולכן גם אינם זכאים לשירותי הבריאות הממלכתיים. כתוצאה מכך, במקרה של פגיעה עלול העובד לאבד מיכולתו להתפרנס ואף יזדקק לשירותים רפואיים יקרים מאוד, במידה שמעסיקו לא דאג לבטחו בביטוח רפואי הולם. בשל סיבות אלו חייב כל מעסיק על פי חוק לרכוש עבור עובדיו הזרים ביטוחים שיכסו באופן בסיסי את צרכיהם הרפואיים.

מדוע הביטוח כה חשוב?

ישנן מספר סיבות מרכזיות שבגינן ביטוח רפואי לעובדים זרים הינו חשוב ביותר. ראשית, אם לעובד אין ביטוח בריאות הרי שהוא אינו מכוסה על ידי שירותי הבריאות הממלכתיים, ויידרש לעלויות גבוהות מאוד עבור אשפוזים, ניתוחים וביקורים רפואיים. מטבע הדברים, עובדים אלו אינם מחזיקים ברשותם סכומי כסף גדולים וכל מטרתם היא לחסוך, והמשמעות היא שהם עלולים להיוותר ללא טיפול רפואי הולם. יתר על כן, קיימים לא מעט מקרים בהם מצבים רפואיים מובילים לאובדן כושר עבודה, וכאן הבעיה מתגברת ללא טיפול ראוי. זאת מאחר שאם עובד אינו יכול לעבוד מכל סיבה שהיא בתקופה העולה על 3 חודשים, יהיה עליו לעזוב את ישראל ולחזור לארץ המוצא. זוהי בעיה הן מבחינת המעסיק שתלוי בעובדיו לצורך פרויקטים או טיפול באדם קרוב, והן מצד העובד.

 

למעשה, רבים מבין העובדים הזרים הותירו מאחור משפחות במצב כלכלי לא פשוט הנסמכות עליהם לצורך פרנסתן, כאשר אי היכולת להישאר ולעבוד בארץ מהווה אסון של ממש. ועבור מי שאינו מוצא את הטיעונים הללו משכנעים במיוחד, דואג החוק להבהיר את חשיבות הביטוח באמצעות תקנות שונות. כאמור, הדאגה לביטוח רפואי עבור העובדים מוטל על כתפי המעסיק, ומי שאינו עומד במחויבויותיו מבצע עבירה פלילית העלולה להוביל לקנסות ואף למאסר של עד 6 חודשים. מעבר לכך, המעסיק הוא שעשוי להידרש בסופו של דבר להוצאות על הטיפולים הרפואיים היקרים להם נזקק העובד.

עקרונות הביטוח

בעיקרון, ביטוח רפואי לעובדים זרים מספק כיסויים דומים לאלו מהם נהנים אזרחי ישראל, באמצעות הקופות ובתי החולים. מדובר בפוליסה בעלת תוקף ל- 12 חודשים, שעלותה עומדת על כ- 8 שקלים ביום בהתאם להיקף הכיסויים. כמו כן, בדרך כלל ניתן לנכות עד כמחצית או שליש מעלות הביטוח מתוך משכורתו החודשית של העובד, אך עד תקרת שכר מסוימת שעומדת כיום על כ- 125 שקלים. עוד יש לציין כי בשונה מביטוחים אחרים אין צורך בתקופת הכשרה כך שהכיסויים נכנסים לתוקף מייד עם התשלום הראשון.

כיסויים עיקריים בפוליסה

להלן מספר כיסויים עיקריים הנכללים בפוליסת ביטוח בסיסית עבור עובדים זרים:

  • ביקורי בית של רופאים הזמינים לאורך כל שעות היממה.
  • הוצאות על שירותי מעבדות ומכונים רפואיים.
  • כיסוי הוצאות על רכישת תרופות שנכללות בסל הבריאות.
  • אשפוזים וניתוחים עקב הפניות ומצבי חירום.
  • כיסוי הוצאות הקשורות להיריון במצבי חירום וכן למי שעובדת יותר מ- 9 חודשים בישראל.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •