על בעיות רגשיות ופסיכולוגיות אצל אוכלוסיה מבוגרת, הסיבות להם, ועל מענה בבתי אבות

הגיל הוא המחלה הקשה ביותר איתה אדם צריך להתמודד. איננו יכולים להילחם בזקנה ותרופת הקסם של מעיין הנעורים עוד לא הומצאה. אנשים רבים מוצאים את עצמם לעת זיקנה מתמודדים עם משברים שהם אינם חוו כל ימי חייהם. אוכלוסיית גיל הזהב היא אוכלוסייה שצריכה להתמודד עם בעיות רבות שמתעוררות עקב הגיל. לעיתים כאשר מגיעים לגיל מבוגר המצב הבריאותי והמצב המשפחתי כבר הם כבר לא כמו שהיו. מבוגרים רבים מאבדים את בני זוגם ונמצאים במצב של ריחוק מילדהם דבר שיכול ליצור תחושת בדידות עמוקה. התקפי חרדה, וטיפול בחרדות הם ביטויים שהופכים להיות חלק מהלקסיקון איתו צריכים להתמודד קשישים רבים, ובתי אבות שונים מציעים טיפול רגשי וטיפול פסיכולוגי על מנת להקל על הקשישים עם ההתמודדות.

כשהגיל נוקש בדלת

לעת זקנה, ישנם מבוגרים המתקשים להתמודד עם חווית הזקנה, והם חווים (לעיתים בפעם הראשונה) תחושות כמו דיכאון וחרדה. תחושות אלו מגיעות לרוב עקב מצבים כמו איבוד בן זוג בשל מחלה קשה או מוות פתאומי של בן הזוג.  במצב כזה בן הזוג שנשאר בחיים צריך בפעם הראשונה להתמודד לבד עם החיים ועם הזיקנה. תופעה שכיחה במקרים אלו הוא התקף חרדה, כיוון שבן הזוג הנותר מרגיש פחד עמוק וגדול לגבי המשך החיים וניהולם לבד. במקרים שסיבת המוות של הבן זוג הייתה מזיקנה, החרדה היא אפילו גדולה יותר. בן הזוג שנשאר בחיים חווה על בשרו את המצב בו הגיל נקש על הדלת וקטף את אהוב ליבו, ומחשבות כמו, "הנה בקרוב זה יקרה גם לי", או , "אני הולך למות בקרוב", מתקיפות את בן הזוג שנשאר בחיים.

 

ניתן לקרוא עוד באיגוד הפסיכיאטריה בישראל.

גם אובדן כושר גופני הוא עיניין שיכול לגרום לקשישים רבים לסבול מהתקפי חרדה. קשישים רבים מגיעים לטיפולים פסיכולוגיים או פסיכיאטרים עקב כך שהם אינם מצליחים להתמודד עם הבוגדנות של הזיקנה. במצב של זיקנה הרבה מערכות בגוף מפסיקות לפעול בצורה תקינה, כמו תופעה אשר מאוד נפוצה בקרב גיל הזהב והיא בעיית הסוגרים, אשר ניתן למצוא לה פתרון בצורת חיתול למבוגרים בגדלים ובמידות שונות, והקשיש צריך לחוות על בשרו מצב בו הוא אינו מתפקד לבד או בצורה מלאה כמו שהיה רגיל אליה. המחשבה של להיות תלוי במישהו ואובדן העצמאות אף היא סיבה ליצירת חרדה, אצל קשישים, שכן ביום אחד לאחר שחיינו חיים שלמים בצורה עצמאית, אנחנו מאבדים את הכושר לתפקד בעצמנו והופכים נטל על המשפחה שלנו. כל המקרים הללו איתם מתמודדים קשישים רבים, מובילים לכך שטיפולים פסיכולוגים ביחד עם טיפולים חדשניים כמו טיפולים רגשיים, הם מצרך חובה בכל בית אבות בישראל, כיוון שהם עוזרים לאוכלוסיה המבוגרת להתמודד בצורה יותר טובה עם גיל הזקנה.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •