הכל על קצבת זיקנה

מטרתה של קצבת זקנה היא להבטיח כי תושבי ישראל יוכלו ליהנות מהכנסה חודשית קבועה לעת זקנה וכך להמשיך לחיות את חייהם בכבוד. עם זאת כדי לזכות בקצבת זקנה יש לעמוד בתנאי הזכאות הקבועים בחוק. יש לציין כי בפועל כי כל אזרח ישראל אשר עומד בתנאי הזכאות, שנולד בארץ או עלה לארץ לפני גיל 60 זכאי לקצבת זקנה וכן גם תושב ישראל אשר עבר לגור בארץ אחרת או אף חדל להיות תושב ישראל עשוי להיות זכאי במקרים מסוימים. לכן מומלץ לבדוק את תנאי הזכאות בכל מצב ולראות באם אתם עומדים בקריטריונים.

 

תנאי זכאות לקצבת זקנה

על מנת להיות זכאים לקצבה יש לעמוד בתנאים הבאים:

 • אדם המבוטח בביטוח אזרח ותיק
 • אדם שהגיע לגיל המזכה אותו בקצבה
 • אדם שהשלים תקופת ביטוח (תקופת אכשרה)
 • אדם העומד במבחן ההכנסות מגיל פרישה ועד גיל הזכאות לקצבה
 • אדם אשר שולמו עבורו דמי הביטוח כחוק

 

כיצד מגישים את התביעה?

את התביעה יש להגיש באחד מסניפי הביטוח הלאומי הקרובים למקום המגורים. הטופס אותו יש למלא נקרא טופס תביעה לקצבת אזרח ותיק, כאשר יש לעשות זאת בסמוך ליום בו הגעתם לגיל המזכה אתכם בקצבה ולא יאוחר מ- 122 חודשים ממועד זה. את התביעה ניתן להגיש בפקס, בדואר או בתיבת השירות של הסניף. במידה ונמצאתם זכאים, התשלום יועבר לחשבונכם, כפי שמופיע אצל המוסד לביטוח לאומי ב – 28 בכל חודש, בעד אותו החודש. יש לציין כי מועד התשלום עשוי להשתנות בשל חגים ומועדים. כמו כן אם נולדתם עד ה- 15 לחודש, תקבלו את הקצבה בחודש של יום הולדתם ואם מה – 15 לחודש ואילך, תקבלו את הקצבה בחודש שלאחר יום ההולדת שלכם.

 

שיעורי הקצבה

שיעורי הקצבה מעודכנים לתאריך ה -1.1.2017 כאשר סכום הקצבה הבסיסית ליחיד היא 1,531 ₪  לחודש. במידה ואתם חיים עם בני זוג סכום הקצבה יורכב מקצבה ליחיד ומתוספת בעבור בן הזוג, או אז יגיע ל – 2,301 ₪. מעל גיל 80 סכום הקצבה החודשית ליחיד יהיה 1,617 ₪ ועבור זוג – 2,387 ₪. במידה ובני הזוג עומדים בתנאי הזכאות אך מתגוררים בנפרד, כל אחד מהם יקבל קצבה ליחיד.

 

תוספות לקצבה

ישנם מקרים בהם יינתנו תוספות לקצבה הבסיסית המתקבלת מדי חודש, כמו למשל במקרים הבאים:

 • תוספת ותק לקצבת אזרח ותיק – מחושבת על פי שנות הביטוח שצברתם, כאשר התוספת המקסימלית תהווה 50% מהקצבה.
 • תוספת דחיית קצבה – במקרים בהם לא נמצאתם זכאים לקצבה בשל הכנסה מעבודה, או שבגלל הכנסות מעבודה הגיעה לכם קצבה בסכום נמוך.
 • תוספת בעד בן זוג וילדים – מקבלי קצבה עשויים להיות זכאים לתוספת במידה ויש להם תלויים כלומר בני זוג או ילדים, וזה בהתאם להגדרות חוק ביטוח אזרח ותיק.

 

גובה ההכנסה וההשפעה על הקצבה

במקרים בהם גובה ההכנסה עולה על ההכנסה המרבית תשולם לכם קצבת אזרח ותיק חלקית, משמע סכום הקצבה שמגיע לכם פחות 60% מסכום הכנסתכם העולה על ההכנסה המרבית. כמו כן במקרים הפוכים בהם כל הכנסתכם היא הקצבה, המוסד לביטוח לאומי ישלם תוספת השלמת הכנסה, על מנת להבטיח כי תהיה לכם הכנסה מינימלית לקיום. יש לציין כי על פי חוק, לא יתאפשר לכם לקבל כמה קצבאות במקביל ועל כן אם מגיעות לכם קצבאות נוספות מהמוסד לביטוח לאומי, תצטרכו לבחור באחת מהן, זאת מלבד קצבאות ילדים וגמלת סיעוד.

במידה וברצונכם לממש את הזכויות שמגיעות לכם אך אינכם יודעים כיצד לעשות זאת, באפשרותכם לפנות לייעוץ והכוונה מטעם מומחים בתחום אשר יסייעו לכם לצלוח את התהליך ולהתמודד בהצלחה מול הביטוח הלאומי.

 

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

 • captcha

  הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
 •