הזנחה והתעללות בקשישים

בשנת 2016 חלה עליה בדיווח על מקרי התעללות והזנחה של קשישים.
מי הם אותם מתעללים - מזניחים? על איזו התעללות מדובר? וכיצד ניתן להגן על היקרים לנו מכל מפני הפוגעים? דרכים למנוע ולהימנע.

 

אנו רואים זאת בחדשות ולא מאמינים, אולם במציאות מקרים של הזנחה והתעללות בקשישים אכן מתרחשים. לרוב המתעללים הם בני משפחה קרובים או מטפלים, מה שהופך את המקרים האמורים ליותר טרגיים, שכן מדובר באנשים הקרובים אליהם יותר מכל.

 

מהו היקף התופעה?

למרות שישנם מקרים מדווחים, קשה לאמוד את היקף התופעה על פי מקרים אלו בלבד. מסתבר שקשישים רבים אינם ממהרים להתלונן בשל תלותם באדם הפוגע בהם והפחד שאם יתלוננו יאבדו את המטפל העיקרי שלהם. אחרים אשר חווים התעללות מאדם קרוב, חוששים לפגוע בו, מה גם שהם רואים את המקרה כבעיה משפחתית פרטית ואינם רוצים לערב גורמים חיצוניים. יותר מכך ישנם גם קשישים אשר אינם מודעים לזכויות שלהם בנושא ולכן לא ממצים אותן ואף חוששים כי הגשת תלונה תוביל להחמרת מצבם. בכל הנוגע להזנחה, ככל הנראה שיעורי ההזנחה הגבוהים נובעים מנטייתם של הקשישים שלא להצהיר על היותם נזקקים או הימנעותם מבקשת עזרה מבני המשפחה מתוך מבוכה או אי רצון להכביד.

 

על איזה סוגים של התעללות והזנחה מדובר?

התעללות היא מושג נרחב המתייחס לסוגים שונים של התנהגויות לרבות:

  • התעללות פיסית
  • התעללות נפשית
  • התעללות מילולית
  • התעללות כלכלית
  • התעללות מינית

קשישים הנמצאים בסיכון גדול יותר יהיו בני 75 ומעלה ברוב המקרים, אשר סובלים מבעיות בריאותיות ועל כן תלויים בעזרת הזולת, או לחלופין נתונים בבידוד חברתי כתוצאה ממוגבלות פיזית, תפקודית או קוגניטיבית ללא מעגל תמיכה נרחב.

 

הדיווח על התעללות

לרוב הדיווח על התעללות יבוצע על ידי הקשיש עצמו אולם במקרים אחרים הדיווח עשוי להגיע מהמטפלים, מהצוות הרפואי או הסוציאלי או משכנים ומכרים. חלק מהתלונות מדווחות למשטרה ומובילות להוצאת צווים להגנה על חסר ישע, הפרדה מהמשפחה ולעיתים מעבר לבית אבות על מנת להגן עליהם מפני הפוגעים. משרד העבודה והרווחה פתח יחידות של צוותים לאיתור מקרים של הזנחה והתעללות בחסרי ישע קשישים כאשר המטרה היא למגר ואף למנוע את התופעה ולאפשר לקשישים לחיות בכבוד כשהם מרגישים כמה שיותר בטוחים.

 

העלאת המודעות בקרב העובדים הסוציאליים למקרי הזנחה והתעללות יצרה עליה במקרים המדווחים והשאיפה שתיצור הרתעה והבנה כי סופם של המזניחים והמתעללים להיתפס ולהיענש.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •