בית אבות או דיור מוגן? מה ההבדלים ביניהם

רבים המגיעים לגיל מבוגר תוהים לגבי אפשרויות המשך המגורים שלהם ונחשפים לפרסומים רבים אודות בתי אבות ודיור מוגן בסביבתם, מה שעלול להיות מבלבל מאוד. כיצד מבדילים למעשה בין בית אבות ובין דיור מוגן? כיצד יודעים מי מהם מתאים ביותר לאדם הזקוק להם? ואיך עושים את הבחירה הנכונה? כל זאת ועוד במאמר הבא.

על השוני שבין בית אבות ודיור מוגן – בכדי שתוכלו לבחור את הבחירה הנכונה

הן בית אבות והן דיור מוגן מציעים פתרונות מגורים לקשישים, במטרה לספק להם סביבה תומכת מכל בחינה – בריאותית, חברתית וקהילתית. בשני סוגי הדיור מצוי צוות רפואי קבוע העומד לרשות הדיירים 24 שעות ביממה. בשני סוגי הדיור יכולים הדיירים לקבל את מלוא השירותים הנדרשים לחיי היומיום שלהם – מארוחות ועד כביסה, חוגים, פעילויות ואוירה חמה ונעימה, ושתי האפשרויות מציעות אפשרות לניהול חיים עצמאיים, אם כי בהיקף שונה. עם זאת, הנקודה האחרונה היא בדיוק ההבדל המרכזי בין בית אבות ודיור מוגן.

 

בית אבות או דיור מוגן? | דפנה שבילי זהב

למי מיועד דיור מוגן?

דיור מוגן מיועד בראש ובראשונה לעצמאים, שאינם זקוקים להשגחה רפואית ולסיוע במשך כל שעות היום, אולם כן מחפשים את הסביבה התומכת ואת השירותים הבריאותיים ה"נמצאים שם במקרה הצורך". הדיירים שמגיעים לדיור מוגן שואפים ליהנות מעצמאות מקסימלית בניהול אורח חייהם ולעשות זאת בקרבת בני גילם, בסביבה בטוחה המציעה גם פעילויות תרבות ופנאי. לעומת בתי אבות, השירות הרפואי המוצע במסגרות דיור מוגן מצומצם, עם זאת ראוי לציין כי במידה וחלה התדרדרות במצבו הבריאותי של אחד הדיירים, כן ידאגו לו לטיפול הרפואי הנדרש. כמו כן במסגרות דיור מוגן יש מחלקות מיוחדות המיועדות לדיירים שבריאותם התדרדרה והם מתקשים בתפקודים השגרתיים, כך שהקשישים יכולים לקבל את כל הטיפול הדרוש והנחוץ בסביבתם המוכרת והתומכת.

למי מיועד בית אבות?

מנגד, בית אבות מציע אפשרויות גם לתשושים, לסיעודיים ולמי שנדרשים לטיפול מסביב לשעון. על פי רוב בתי אבות עובדים תחת פיקוח של משרד הבריאות או משרד הרווחה והם מציעים שירותים לאוכלוסיית בני הגיל השלישי בהתאם לצרכים השונים שלהם. בתי אבות כוללים מחלקות שונות אליהן משתבצים הקשישים בהתאם לתפקודם.

  • סיעודיים – קשישים בעלי פגיעה בניידות, קבועה או קשה, שזקוקים לעזרה בכל או ברוב פעולות היומיום. הקשישים מאושפזים במחלקה הסיעודית לטיפול ומעקב רפואי כנדרש.
  • תשושים – קשישים ולהם ירידה קלה עד בינונית בתפקודים השגרתיים ולכן הם זקוקים לעזרה חלקית.
  • תשושי נפש – קשישים שתפקודם הפיזי לא נפגע אך תפקודם הקוגניטיבי כן והם סובלים מירידה בזיכרון, מירידה ביכולת השיפוט או התמצאות וכדומה. קשישים אלו זקוקים לעזרה בתפקודי היומיום ולהשגחה מלאה.

אורחות החיים לצד פעילויות תרבות ופנאי

בתי אבות ובתי דיור מוגן נבדלים זה מזה בדרכים שונות ומגוונות, ולו רק בגלל ששניהם פונים לקהלי יעד שונים. כתוצאה מכך ההבדלים באים לכדי ביטוי גם בפעילויות הפנאי ובאורחות החיים. בעוד שקשישים שעוברים לגור בבתי דיור מוגן עושים זאת בשל החברה בעיקר והיכולת לבלות עם בני גילם, קשישים שעוברים לבית אבות לא פעם עושים זאת מכורח המציאות, כדרך לקבל טיפול רפואי צמוד ומסור. בשני המקומות ישנן פעילויות פנאי, אולם בבתי דיור מוגן מושם על כך יותר דגש, מכיוון שהדיירים עצמאיים יותר ופחות סובלים מבעיות בריאותיות כאלו ואחרות.

גם אופן התשלום שונה בין בית אבות ובין דיור מוגן

בתי דיור מוגן הם לרוב בתים פרטיים הדורשים סכום כניסה גבוה למדי מהדיירים, עליו נדרש להוסיף סכום קיום חודשי, שגם הוא אינו נמוך במיוחד. בית אבות מיועד גם למי שידם אינה משגת את המגורים הפרטיים, וישנם בהחלט בתי אבות הזוגים למימון ממשלתי מלא או חלקי, בהתאם למצבו הכלכלי של הקשיש ולצורך שלו בפתרון מגורים וסיעוד. התשלום עבור בית אבות מבוצע בדרך כלל על בסיס חודשי, כשאותו תשלום כולל את כל סל השירותים שהקשיש נדרש לו. בבתי דיור מוגן נדרשים פעמים רבות הדיירים לשלם בנפרד עבור כל שירות שהם מבקשים.

מתקשים לבחור ולהחליט ? אנחנו ב"שבילי זהב" נשמח לסייע

אין ספק כי בחירת מקום המגורים עבור הקשיש היא בחירה קשה ומורכבת, הן עבור הקשיש והן עבור בני משפחתו. אנחנו ב"שבילי זהב" נציג בפניכם את כל הנתונים וההסברים, ונאפשר לכם את כל הכלים בקבלת ההחלטה הנכונה. גם אם אתם מתלבטים בין בית אבות או דיור מוגן, נציג בפניכם בצורה מסודרת את היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם, ונמליץ לכם על האפשרויות המתאימות לצרכיכם. אנחנו פה לכל שאלה או בקשה, פנו אלינו כדי לקבל את התשובות.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •