הדברים החשובים בחתימת חוזה עם בית אבות

מעבר לדיור מוגן הוא שינוי גדול עבור קשיש תשוש וסיעודי, אך גם למי שמצבו לא מוגדר ככזה, על אחת כמה וכמה כאשר מהלך זה נכפה על אדם. מצב כזה מחייב בנקיטת כל הצעדים האפשריים על מנת להקל ולו במעט עם ההתמודדות וההסתגלות למצב ולמקום החדש

 

חיים כיום קשישים רבים אשר זקוקים לסיוע רפואי וחברתי. לא אחת, קשישים אלה עוברים לגור בבתי אבות פרטיים, מרכזי יום ו/או דיור מוגן. כל אחד מהבאים מציע לדייר אפשרויות שונות למגורים.

 

על מנת לוודא מבעוד מועד, ככל שהדבר ניתן ואפשרי, שהתנאים שיהיו לקשיש בבית האבות יהלמו את צרכיו וגם את ציפיות בני משפחתו, חשוב לברר היטב מה הם התנאים הקיימים במקום.
חשוב ביותר ולמעשה הדבר החשוב ביותר לפני חתימה על חוזה עם בית אבות הוא להידרש אל חוזה שנחתם בין דייר ומשפחתו ובין בית האבות כאל חתימה על חוזה בעל תוקף משפטי.

 1. כל הדברים החשובים צריכים ואמורים להיות כלולים בחוזה, מעוגנים בו ומוגנים באמצעותו.
 2. חשוב  לברר היכן יתגורר הקשיש, מה הוא אופן הטיפול שיזכה לו, איזה שירותים כלולים במקום, לרבות היצע שירותים שניתנים בתוספת תשלום.
 3. היות שלבית האבות יש בדרך כלל חוזה אחיד, תקני ומחייב, חשוב לעבור בעיון ובקפידה על כל סעיפיו. מומלץ ורצוי להראות את החוזה לעורך דין המתמצה בתחום.
 4. חשוב לוודא כי כל שירות חיוני הנדרש על ידי הקשיש יימצא בחוזה ויעוגן בו. שירותים הניתנים בתשלום אמורים להיות מפורטים עד לרמת המחיר.
 5. חשוב לבדוק מה הם התנאים במקרה של עזיבת הקשיש.
 6. חשוב לברר מה הם הביטחונות שהקשיש ומשפחתו יידרשו לשלם.
 7. חשוב לברר מה קורה במקרה של פגיעה ברכוש הקשיש או אובדנו, מה הם תנאי האחסון  של ציוד יקר ערך.
 8. חשוב לעגן בחוזה את אופן אחריותו של בית האבות לשמירה על בטיחותו של הדייר כל מנת להגן עליו מפני פגיעה גופנית מכל סוג שהוא, פגיעה ונזק כתוצאה מרשלנות.
 9. במידה שיידרש מעבר ממחלקה למחלקה- חשוב לברר מי אחראי להחליט על מעבר כזה, האם נדרש אישור המשפחה, האם התנאים במחלקה החדשה נותנים מענה לצרכיו, האם יש משמעות מבחינת תשלום (תוספת או הפחתה ) ועוד.
 10. לשים לב כי אם וכאשר דורש בית האבות תקופת ניסיון, שבמהלכה בודקים את מידת ההתאמה וההסתגלות של הדייר אל בית האבות בעוד הוא ומשפחתו בודק האם המקום מתאים להם ועונה אל צרכי הדייר ועל ציפיותיו ( בהעדר שיקול דעת- של משפחתו), האם במקרה של דחיית הבקשה מתחייב נימוק מפורט של הסיבות שבעטיין הוחלט על אי התאמה.
 11. חשוב לברר מבעוד מועד מה היא מדיניות הביקורים, האם קיימת הגבלה על שעות הביקור.
 12. חשוב לברר האם ניתן לקבל מידע טלפוני על אודות הדייר בכל שעה.

חשוב לראות, טרם החתימה על החוזה, על פי עיון מפורט בסעיפיו השונים, האם הדייר אמור לקבל תמורה מלאה על התשלום.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

 • captcha

  הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
 •