הגורמים והמשמעות של מחלת אלצהיימר

אלצהיימר היא מחלה הפוגעת במוח ופוגעת ביכולות הזיכרון, התפיסה והתפקוד וכן לשינויים קיצוניים בהתנהגותו של הסובל ממחלה זו ובמצבי הרוח מהם הוא סובל. הסובל ממחלת האלצהיימר מאבד את העצמאות ויכולתו לתפקד, בהמשך הוא עלול לאבד שליטה על הסוגרים ולאבד את יכולת הזיכרון לחלוטין, עד שבסופו של דבר מסתיימת המחלה במוות. למחלת האלצהיימר אין כיום טיפול תרופתי מלא, אם כי ישנן תרופות המסוגלות לעכב את התדרדרות המחלה.

מאפייני מחלת אלצהיימר

מחלת האלצהיימר מתבטאת בשני אפיקים מרכזיים – הראשון שבהם הוא הפן ההתנהגותי של החולה, המגיב תחילה באדישות וחוסר עניין לקורה סביבו, ובהמשך עשוי לפתח אגרסיה והתנהגויות שאינן תואמות את המתרחש בסביבה. חולי אלצהיימר סובלים בדרך כלל מהפרעות בשינה, ויכולים להיות אובססיביים לגבי נושאים מסוימים (כמו הורדת הפח עשרות פעמים ביום) או לעסוק בפעולות חסרות מטרה (לדוגמא, חיפוש משהו במקרר במשך זמן ארוך). מחצית מהלוקים במחלה סובלים מדיכאון, בעיקר כשלב ראשון של המחלה או אז הפגיעה המוחית עדיין קטנה. תופעות אי שקט שמפתחים חולי אלצהיימר קורים בדרך כלל בהמשך הדרך, או אז עשויות להתפתח אפילו התנהגויות אלימות, צעקות או היפראקטיביות, לעיתים עד כדי פסיכוזה והזיות ("מנסים להרוג אותי").

מהם הגורמים למחלת אלצהיימר?

לא ברור מהם הגורמים למחלת אלצהיימר, אם כי ניתן להגדיר מספר קבוצות סיכון של אנשים שהסיכוי שלהם לחלות במחלה הוא גבוה יותר:


 1. גיל. מחלת אלצהיימר תוקפת בדרך כלל בגיל מבוגר, עד כדי כך, כי אחד מכל 3 אנשים המגיעים לגיל 85 יחלה בה. לעיתים תוקפת המחלה כבר בשנות השישים.
 2. מין. מחלה זו שכיחה יותר בקרב נשים.
 3. גנטיקה. לקרובים מדרגה ראשונה של חולי אלצהיימר (בנים ואחים) יש סיכוי גבוה פי 3.5 לחלות במחלה.
 4. השכלה. מחקרים מראים כי אנשים משכילים מצויים בסיכון נמוך יותר לחלות באלצהיימר. הסברה היא כי מוחם של אנשים אלה מפצה בצורה טובה יותר על הפגיעה.
 5. לעיתים מתעוררת המחלה בשל חוסר בוויטמין B12, בשל נטיות אלכוהוליסטיות או בשל גידול מוחי.
 6. פגיעות ראש. מי שסבלו בעבר מפגיעות ראש ואף לקו באובדן הכרה, ישנו סיכוי סביר יותר כי ילקו באלצהיימר, זאת על פי מחקרים שבדקו את כמות החלבונים במוחם.
 7. עודף רדיקלים חופשיים. אלה הם כימיקלים מזיקים המצויים בסביבתנו בכל זמן נתון (בעיקר בשל זיהום האוויר ובמזון מתועש), שהגוף פועל לגרשם ולהתנקות מהם. במקרים של אלצהיימר נפגעת יכולתו של הגוף לעשות זאת ופגיעתם במוח היא גדולה יותר.

פרטים נוספים באתר עמותת האלצהיימר

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

 • captcha

  הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
 •