אמצעי מיגון בבית אבות

בתי אבות ומוסדות לבעלי צרכים מיוחדים המוגדרים חסרי ישע ובעלי מוגבלויות דורשים התייחסות מיוחדת מבחינת האבזור שלהם מבחינת נגישות, בטיחות והתניידות בשטח הכללי ובאזור המגורים עצמו.

מיגון בית אבות אין משמעו אך ורק מיגון בפני לחימה ומצבי חירום, מיגון מביא לידי ביטוי מצבים ותרחישים יומיומיים אשר יכולים לסכן אוכלוסיות אלה באופן חמור יותר אפילו מזה של מצב לחימה.

חשוב מאוד להבין שגם בעתות לחימה הסיבה למרבית הפציעות באוכלוסיות אלה נובעות לאו דווקא ובמקרים רבים כלל לא כתוצאה ישירה מפעולות תקיפה אלא כתוצאה מחבלה בשל הקושי וחוסר היעילות בעת ההגעה אל המקום המוגן. ננסה לסקור את כל ההיבטים בתחום המיגון ולפצח את השיטה היעילה ביותר לשמור על בטיחותם ובריאותם של החוסים בתחום המיגון תוך שימוש בעזרים משלימים וציוד עזר בשטח הפנימי והחיצוני כאחד.

 

עזרים לחדר האמבטיה - עזרי החובה במקלחת ומחוצה לה

חדר האמבטיה הוא בין המקומות המסוכנים והמסכנים ביותר בבית האבות, סכנות אשר באות לידי ביטוי בסכנות החלקה, קושי בשמירה על יציבות בעת המקלחת וסכנות נפילה בעת היציאה מהמקלחת.

ראשית, השימוש באמבטיות ללא השגחה בבתי אבות אינה מומלצת להפחתת סיכון הנפילה והחבלה והפחתת הקושי בעת הכניסה והיציאה מהאמבטיה.

ידיות אחיזה: רצוי להתקין ידיות לצד המקלחת לשמירה על איזון וידיות אחיזה בכל אחת מקירות המקלחת לטובת השמירה על היציבות של החוסה. קשישים נוטים להימצא בסיכון למצבי סחרחורת וערפול, עקב בעיות לחץ דם ולכן, ידיות אלו, יכולות להיות מצילות חיים.


חיפוי רצפה למניעת החלקה: רצפה מיוחדת למניעת החלקה ודאגה לנעליים בעלות סוליה ייחודית וייעודית הן למקלחת והן למניעת ההחלקה ייעלו את הפעילות העצמאית של החוסה בחדר המקלחת. ישנם בתי אבות אשר מגדילים ומחפים את כל הרצפות בבית החוסה.


לחצן מצוקה: חובה להתקין כפתור מצוקה, בייחוד בחדר האמבטיה במקום אליו יהיה קל להגיע אליו גם במצב של ישיבה.

הלחצן חייב להיות בעל חוט ולהיות מותקן באזור המקלחת עצמה ומחוצה לה כדי למנוע מקרים של קושי בהגעה אל הלחצן בעת הצורך

 

בטיחות בשירותים - אמצעי הגנה וחירום

חדר השירותים יכלול שירותים בעלי הגבהה על פי התקן למניעת כיפוף רב מידי ומאמץ גדול בעת הישיבה. ידיות ישיבה בחדר זה מכל צד יעזרו לייעל את הפעילות וישמרו מפני פציעות מאמץ.

גם כאן יש להתקין לחצן מצוקה בכדי לתת אפשרות לקריאת הצוות בבית האבות.


מיגון בתי אבות במקרים של חירום ומלחמות - רקע, סכנות ופתרונות

בשל המקרים והתרחישים שהיינו עדים להם במלחמות השונות רצוי למגן את כלל החדרים בבית האבות למניעת חבלה בעת היציאה אל האזור המוגן. באם אין אפשרות מידיית חשוב מאוד להתקין כמה שיותר עזרים שיקלו על היציאה וההליכה לצד הקירות ולהעדיף לחפות את הקירות והרצפות גם מחוץ לחדרים בחומרים נוספים מונעי פציעות במקרים של מעידה או נפילה.


עזרי מיטה - הקלה משמעות לפרקים ושרירים

חשוב להתקין עזרים מיוחדים להקלה על השכיבה ועל ההתיישבות והיציאה מן המיטה. עזרים כאלה בסמוך למיטה מונעים במקרים רבים תרחישים של נפילה ופציעה.

שטיחים ומשטחי רצפה רכים - חשוב מאוד להקפיד על חיפוי רצפה מרוכך המותאם לשבריריות של החוסים בבית האבות במקרים של נפילה למניעת פציעות וחבלות חמורות, כמו זעזוע מוח וגולגולת, שברים וסדקים.

מיטת בטיחות - מיטה בטיחותית תכלול אפשרויות למצבים של שמירה ומניעת נפילות במהלך השינה, כמו מחסומים הניתנים להרמה והורדה באמצעות שלט.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •