אילו טיפולים מומלצים לטיפול בכאבי גב בגיל השלישי?

כאבי גב הם אחת התופעות המטרידות והשכיחות ביותר של בני הגיל השלישי. הגורמים העיקריים לכאבי גב יכולים להיות עבודות במקצועות פיזיים, גנטיקה פגומה וכמובן גיל מתקדם, שחיקה של העצמות ופגיעה בשרירים. הכאבים מתגברים ככל שהגיל עולה וכך גם שכיחות התלונות וההפרעה לאיכות החיים. בקבוצת גיל הזהב יש יותר סובלים מכאבי גב ובעיות גב אחרות מאשר בכל קבוצת גיל אחרת, אך ניתן להתעודד בעובדה שישנם טיפולים מומלצים ויעילים.

 

פיזיותרפיה היא ללא ספק הטיפול המומלץ ביותר עבור כאבי גב בגיל הזהב. זהו טיפול באמצעות מגע הכולל שחרור שרירים, מתיחות ועוד. המטרה של פיזיותרפיה היא להגדיל את המרווחים בין החוליות ולבצע עיסויים, פילאטיס ופלדנקרייז במקומות הכואבים. תדירות הטיפולים נבחרת לפי מצב הגב ועוצמת הכאבים.

 

טיפול נוסף ולא פחות יעיל עבור בני גיל הזהב נקרא ליברה. הטיפול מתחיל בבדיקת מצב החוליות ועמוד השדרה, ולאחר מכן התמקדות בבעיות של הסתיידות החוליות או פריצות דיסק. היתרון של הטיפול הוא היעדר מגע מאסיבי ופולשני והתאמה לגברים ונשים בכל הגילאים. בשיטת ליברה מקבל המטופל הנחיות לביצוע תנועות עדינות, העולות בקנה אחד עם היכולות והרגישות שלו לכאב. את האיזון מבצע המטופל בעצמו ולכן השיטה נחשבת אידיאלית עבור בני גיל הזהב. שיטת ליברה מטפלת בכאבים שמקורם בשלד ובעצבים, במערך שרירי היציבה של השלד והחוליות ובעדינות מקסימאלית.

כך בוחרים טיפול מתאים

כמעט כל הטיפולים המומלצים לכאבי גב בגיל השלישי נעשים על ידי מגע. יש להניח את הגב במנוחה מקסימאלית ולשקול שילוב של הטיפול עם תרופות משככות כאבים. אופציה אחרת היא לבצע ניתוח לטיפול בפריצות דיסק, אולם רצוי להתייעץ עם רופא מומחה לפני שמקבלים החלטה מן הסוג הזה. בבתי אבות מקפידים על ביצוע טיפולי מגע והתעמלות מיוחדת לצורך שמירה על הגב וחיזוק השרירים.

 

טיפול בכאבי גב בגיל השלישי מבוסס על הנחה רפואית של שחיקה במפרקים האחוריים המחברים בין החוליות, או לחילופין שחיקה של הדיסקוסים. שני התהליכים גורמים להיצרות של תעלת חוט השדרה וניתן לחוש בתסמיני הכאב שלהם בעיקר במהלך הליכה. המטרה של הטיפולים המומלצים היא למנוע כאבי גב מבלי לפגוע בשגרת חייו של הקשיש, בתוך הבית הפרטי, בבית אבות או במוסד סיעודי. בנוסף, יש נשים בגיל הזהב הסובלות מבריחת סידן, היחלשות עצמות ושברים בחוליות עמוד השדרה. ברוב המקרים הכאבים מופיעים בחלק התחתון של הגב אולם הם יכולים להקרין לכל אורך הגב ולאיזור הגפיים התחתונות.

היכן ניתן לבצע את הטיפולים?

כאמור, את רוב הטיפולים בכאבי גב ניתן לבצע בבית או בבית אבות, לפי בחירת המטופל ולפי מצבו הגופני. מי שמתקשה ללכת למרפאת כאב ישמח להזמין טיפול עד החדר וכך להשיג תנאים אופטימאליים. הדבר החשוב ביותר הוא להקפיד על התאמת הטיפול למצבם הגופני של מבוגרים וקשישים.

 

לסיכום, אין סיבה לחיות עם כאבי גב בגיל השלישי. רצוי לבחור את הטיפול לאחר אבחון מדויק של סוג הבעיה, להתייעץ עם אנשי מקצוע וליישם עקרונות נכונים של עמידה, יציבה והליכה. גם שמירה על פעילות גופנית מונעת כאבי גב ושחיקת עצמות.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •