איך לטפל בקשיש הסובל מבריחת שתן?

עבור אנשים רבים, הליכה לשירותים היא פעילות שהם יכולים בקלות לדחות או לעכב. עם זאת, עבור עשרות אלפי ישראלים הסובלים מבעיות של בריחת שתן, התאפקות איננה אופציה. בריחת שתן עלולה להתרחש בכל גיל ובכל שלב, אך שכיחה יותר בקרב אנשים מבוגרים. האגודה הלאומית למניעה של בריחת שתן בארה"ב אמרה לאחרונה כי אחד מכל חמישה אמריקנים מעל גיל 40 סובל משלפוחית רגיזה או תסמינים שלה. בבתי אבות סיעודיים הנתון אף חמור יותר, למעלה מ -50% מהתושבים הקשישים סובלים מבריחת שתן.

הבעיה נפוצה במיוחד בתהליך ההזדקנות, אך זה איננו מצב נורמלי. במחקר שנערך לאחרונה, התברר כי יותר ממחצית האוכלוסייה הכללית של אנשים הסובלים מהבעיה אינם פונים לעזרה רפואית. במקרה שאתה או אדם אהוב סובלים מבריחת שתן, אל תרגישו נבוכים, אתם לא לבד.
מומלץ מאוד לדבר על הנושא עם אנשי מקצוע, על מנת להצליח להגיע לפתרון שייתן מענה לבעיה. חשוב להדגיש כי ניתן לפתור ולטפל בבעיה – על אף הסטיגמות הכרוכות בה.

 

גורמים לבריחת שתן


זה יכול להיגרם על ידי גורמים שונים, כולל תרופות, מתח, שכחה, עצירות, וכמה תנאים פיזיים. כאשר אדם קרוב אליכם סובל מדמנציה או מאלצהיימר, ולאחרונה החל לאבד שליטה על שלפוחית השתן, הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא לקבוע כמה מהגורמים האפשריים. יש לבחון כיצד ניתן לסייע לו על ידי תרופות ושיפור התכנון של הבית.

אבחון של בריחת שתן

אנשים הסובלים מבריחת שתן עלולים להרגיש נבוכים מכך ואף להגיע למצב שהם אינם רוצים ללכת לייעוץ רפואי. לפעמים, לא ברור איזה סוג של איש מקצוע יש לראות: אחות, רופא משפחה, או מומחה אורולוגיה. הדבר הטוב ביותר הוא לגשת לעזרה רפואית, משם כבר יכווינו אתכם לגורם הנכון עבורכם בהתאם למצבכם הבריאותי.

טיפול וניהול

טיפול עבור שלפוחית רגיזה בקשישים יכול לכלול תרופות, מוצרי ספיגה למבוגרים, כגון: חיתולים למבוגרים, תחתוני ספיגה ועוד, כמו כן טיפול התנהגותי, מכשירים רפואיים, וניתוח. הטיפולים יכולים לכלול טיולי אמבטיה מתוזמנים, אימון שלפוחית השתן, נוזלים מיוחדים, תזונה ואימון שרירי רצפת האגן (Kegels).
חשוב לדעת שהטיפול הינו הדרגתי והשיפור איננו מתרחש בבת אחת.

 

למה צריך לצפות בביקור אצל הרופא?

יש לוודא שאכן הרופא ממליץ על הבדיקות הבאות:

  • בדיקת דם: לבדיקת רמות הסידן והגלוקוז ותפקוד הכליות
  • בדיקת שתן: כדי לבדוק אם יש דם בשתן כדי לשלול זיהום
  • בדיקה גופנית מקיפה: כולל בדיקת האגן לנשים ובדיקה אורולוגית לגברים


חשוב לקבל עזרה

במקרים מסוימים, ייתכנו מכשולים פיזיים בטיפול בקשישים עם בריחת שתן. אדם עם תנאים בריאותיים מסוימים עשויים להזדקק לעובד סיעודי כדי להסתייע במהלך היום יום. זכרו כי אף אחד לא אוהב להישאר תמיד בבית, בריחת שתן איננה גזרה משמים, ניתן לנהל אותה ולהצליח לנהל חיים אלטרנטיביים מלאי פעילות.

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •