איך לזהות ומתי לטפל במחלות עיניים בגיל השלישי?

הגיל השלישי מביא איתו לא מעט התמודדויות חדשות, וביניהן פגיעה בתפקודים שונים של הגוף. למרבה הצער, הראייה פעמים רבות הראשונה להיפגע ולמעשה תהליך ההידרדרות שלה עשוי להתחיל גם בעשורים מוקדמים יותר (גיל 40-50).
 

הרבה פעמים אין לרפואה המערבית פתרונות אפקטיביים מספיק, וגם אם אפשר לשקם את התפקוד שנפגע, הרבה מן הטיפולים כוללים תהליכים חודרניים ולא נעימים, מה שרק מוסיף על ההתמודדות, שהיא גם כך לא פשוטה.
 

למרבה המזל, היום קיימים גם טיפולים משלימים שיכולים לשפר את המצב בדרכים טבעיות, ולעיתים קרובות לתת כלים שלרפואה הרגילה אין אותם, אף על פי שחשוב להדגיש שרוב הטיפולים נעשים במקביל לטיפול הקלאסי ולא מחליפים אותו.
 

בנוסף, מדובר בתחום ספציפי ביותר גם בתוך כל המכלול של הטיפולים המשלימים ולא לכל אחד יש את הידע הנדרש על מנת לבצע את הטיפולים. בקליניקת איתי שרף לטיפול במחלות עיניים מבוצעים טיפולים על פי עקרונות הרפואה הסינית, ממטפל ותיק ובעל ניסיון.

 

אז מהן מחלות העיניים הנפוצות ביותר השלישי?

ניוון רשתית

ניוון רשתית נוצרת עקב ניוון של תאי המקולה האחראים על זיהוי של פרטים, וזוהי הסיבה מדוע ניוון רשתית פוגעת קודם כל בחדות הראייה ולעיתים קרובות מקשה על זיהוי פרצופים. באופן מעט פרדוקסלי, דווקא הניסיון של הגוף להזרים יותר חמצן אל התאים האלו בגיל מבוגר, מביא להפרשת חומר בשם VEGF והוא בתורו מעודד היווצרות של כלי דם פתולוגים "הנשברים" בקלות ומביאים לדליפה של נוזלים ודם לתוך תאי המקולה.
 

המחלה נפוצה אצל אנשים מעל גיל 50. על מנת להקדים תרופה למכה, רצוי לבצע בדיקת ראייה אחת לשנה בגילאים האלו. בבדיקה ניתן להבחין בהצטברות של משקעים צהובים הנקראים דרוזדנים המקדימים את הסימפטומים החיצוניים.
 

כאשר הסימפטומים החיצוניים עדיין לא מתבטאים, המחלה נמצאת "בשלב היבש", ואילו לאחר שכבר חלה הדרדרות בראייה, המחלה נמצאת בשלב "הרטוב". בעוד בשלב היבש מסתפקים בדרך כלל במתן ויטמינים, השלב הרטוב כבר מצריך זריקות אווסטין או זריקות לוסטניס שמעכבות את הפרשת ה-VEGF. למרות שבאופן כללי, השימוש בהן בטוח, עדיין קיימות תופעות לוואי ואף סיכונים אפשריים.
 

הטיפול המשלים ברפואה הסינית בניוון רשתית מתמקד בהזרמת יותר חמצן אל תאי המקולה, כך שההפרשה של ה-VEGF קטנה ואיכות הראייה אף עשויה להשתפר. הטיפול כולל דיקור סיני (אקופונקטורה) בשילוב של צמחי מרפא.

 

גלאוקומה

גלאוקומה היא מחלת עיניים נוספת הנפוצה בגיל השלישי, ולעיתים רבות היא נוצרת עקב לחץ תוך עיני גבוה (אם כי זו לא תמיד הסיבה). יש מספר סוגים של גלאוקומה, אך אלו המקושרות לגיל גבוה הן בדרך כלל רחבת זווית וצרת זווית. בגלאוקומה רחבת זווית נפגעת הראייה היקפית ואם ממשיכה ההידרדרות, גם הראייה המרכזית, עד למצב של עיוורון. בגלאוקומה צרת זווית יש בעיקר ראייה מטושטשת, אך גם כאבים, בחילות והקאות ואף הופעה של הילה צבעונית מסביב לעצמים בהירים.
 

למרות שישנן לא מעט טכניקות לשמור על לחץ תוך עיני תקין, הדבר לא תמיד מביא לשיפור במצב ולפעמים ממשיכה ההידרדרות. מסיבה זו, הרפואה הסינית מספקת הן פתרון לשמירה על לחץ תוך עיני תקין, אך גם מתייחסת אל הגוף בצורה הוליסטית ומנסה להגיע לשורשה של הבעיה תוך כדי שיפור המצב הכולל שלו (לחץ דם, רמות גבוהות של סוכר וכולסטרול).
 

הטיפול כולל את אותם אלמנטים של טיפול בניוון רשתית, אך מתמקד גם בשיפור תזונתי, לדוגמה:
 

  • עלים ירוקים כגון תרד וברוקולי עשירים בחומרים המזינים את העיניים כגון לוטאין וזיאקסנטין, זאת בנוסף היותם עשירים בנוגדי חמצון.
  • צריכה של פירות הדר, במידה (עבור ויטמין C)
  • גזר (לא רק בגלל הבטא קרוטון, אלא גם בשל ויטמין A)
     

לעומת זאת, יש מאכלים שרצוי להימנע מהם או לצרוך אותם במתינות כדוגמת קפה ומאכלים עשירים בשומן, מלח וסוכר (היכולים לגרום למחלות אחרות כגון סוכרות המעודדות גלאוקומה).
 

חשוב לציין שבטיפול משלים ברפואה הסינית, נבנה עבור כל אחד תפריט מותאם אישית על פי האבחון הפרטני שנעשה לו.

 

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •