איך לבחור בית אבות לעצמאיים?

עם העלייה בתוחלת החיים והמודעות לצורך של קשישים בחיי חברה פעילים בקרב בני גילם, בשנים האחרונות קמים יותר ויותר בתי אבות לעצמאיים אשר מטרתם לספק בדיוק את המענה המתאים, מכל הבחינות. איך ניתן לבחור את המסגרת המתאימה? בהתאם לסוגיות הבאות.
 

קשישים רבים אשר כוחם עוד נמצא במותנם ומסוגלים לקיים אורח חיים עצמאי לחלוטין, מעוניינים לעת זקנה להישאר במסגרת הקהילה ולקיים אורח חיים דינמי ופעיל. כתוצאה מכך הם בוחרים להשתלב בבתי אבות לעצמאיים, אשר מציעים להם מגוון פעילויות תרבות ופנאי לצד שירותים שונים ומגוונים. כאמור רוב המסגרות אשר מיועדות לקשישים עצמאיים שונות מהמיתוס אשר קיים על בתי אבות באופן כללי, היות והם מטופחים ומציעים רמת חיים גבוהה. עם זאת ברחבי הארץ פועלות כמה וכמה מסגרות מסוג זה, מה שעלול להקשות על הבחירה. איך אם כן בוחרים בית אבות המתאים לעצמאיים? הנה כמה טיפים חשובים.

 

קודם כל: מהו בית אבות לעצמאיים?

קשישי יוגדר כעצמאי על פי רמת התפקוד שלו, כאשר הגדרות התפקוד של קשישים נקבעות על ידי שני מבחנים והם:
 

  • מבחן תלות מטעם הביטוח הלאומי (ADL) – בודק את יכולתו של הקשיש להתמודד עם מטלות יומיומיות שונות.
  • מבחן מיני מנטל (MMSE) – בודק את כשירותו המטאלית של הקשיש.
     

במידה והקשיש מסוגל לתפקד במידה חופשית וללא כל סיוע הוא יוגדר כעצמאי והבחירה האם להישאר בביתו או לעבור למסגרת דיור המיועדת לעצמאיים נתונה לשיקול דעתו. בבתי אבות המיועדים לקשישים עצמאיים מתקיימים תנאים אשר מתאימים לאורח חייהם. לרוב בתי אבות אלו מפוקחים על ידי משרד הרווחה ופועל בהם צוות רפואי בכפוף לתקן.

 

בחירת בית אבות על פי היקף וסוג השירותים

כפי שצוין כבר לעיל, ישנם בתי אבות רבים המתאימים לעצמאיים ולכן הבחירה עשויה להיות קשה. אחד הפרמטרים החשובים אשר יסייעו להגיע לבחירה הנכונה הוא היקף וסוג השירותים המוצעים במסגרת אותה בוחרים. בתי אבות רבים מספקים מעטפת שלמה של שירותים ביניהם הזנה, כביסה, ניקיון ועוד, זאת לצד שלל פעילויות שונות ומגוונות כגון הרצאות, יצירה, פעילות גופנית, טיולים, הצגות וכיוצא בכך. לכן קיימת חשיבות לבחירת בית אבות אשר יציע תמורה מלאה להשקעה ובו ניתן יהיה להעביר את הזמן בנעימות.

 

פרמטר נוסף: איכות השהות

אין ספק שפעילויות תרבות ופנאי הנן חשובות לאין שיעור, כמו גם התנאים אשר מתקיימים בבית האבות. לכן סוגיה נוספת אותה יש לקחת בחשבון היא התנאים במקום. שאלות כמו מהם תנאי הקבלה למקום? מהו גודלם של החדרים? האם מקבלים חדר לבד או שיש לחלוק חדר עם עוד קשישי? האם מדובר במקום יוקרתי? מהו טיבו של האוכל? ואילו עוד תנאים אשר משפרים את השהות במקום קיימים? כל אלו ועוד הן שאלות שיש לשאול במטרה לקבוע מהי הרמה של השירותים המוצעים במקום. ככל שהרמה תהיה גבוהה יותר, כך השהות של הקשיש תהיה הרבה יותר מיטבית.

 

ובל נשכח – יכולות כלכליות

ההטבות להן יהיה זכאי קשיש אשר מוגדר כעצמאי תלויות ברמת התפקוד שלו. פעמים רבות ובמידה ולקשיש ומשפחתו אין יכולות כלכליות גבוהות, הוא יהיה זכאי לסיוע ממשרד הרווחה כאשר גובה ההשתתפות העצמית תהיה בהתאם להכנסתו של הקשיש, ילדיו ובני זוגם. המחירים של בתי אבות לקשישים עצמאיים נעים בטווח של כמה אלפי שקלים לכמה עשרות אלפי שקלים בחודש, כאשר ההבדלים נובעים בהתאם לרמת החדרים, מספר האנשים בכל חדר וקיומם של תנאים מיוחדים כמו למשל בריכה או חדר כושר במתחם.

 

ולסיכום: כשמתקשים להחליט מוטב לפנות לייעוץ

ישנם פרמטרים שונים אשר בכוחם להשפיע על הבחירה בבית אבות, גם במידה ומדובר בבית אבות לעצמאיים ושהמעבר משקף את רצונו של הקשיש עצמו. עם זאת, כדי לוודא שבוחרים במסגרת מתאימה אשר תענה לצרכיו של הקשיש במידה מיטבית, מומלץ לפנות לייעוץ מטעם מומחים וכך לעבור את התהליך ביתר קלות. גוף מקצועי אשר מכיר את המסגרות הפועלות בתחום יוכל לסייע לכם להגיע להחלטות הנכונות ביותר, תוך שקילת כל הפרמטרים החשובים.

 

 

מחפשים בית אבות?

זקוקים לפתרון מיידי להוריכם?

פנו אלינו ונמצא פתרון יחדיו ! שיחת חינם 1-800-210-757

צור קשר

  • captcha

    הכניסו את הקוד המופיע בתמונה
  •